Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > XIII. všesokolský slet

XIII. všesokolský slet

Dne 17. června 2000 se v Hnojicích v areálu Tělocvičné jednoty Sokol Hnojice uskutečnilo místní sletové vystoupení, které uváděl pan Václav Černý. Podle jeho poznámek jsou také napsány následující řádky .

V úvodu se nejprve ohlédněme do minulosti. Tělocvičná jednota Hnojice je svou tradicí na spartakiádních, nyní na sletových vystoupeních v Župě Olomoucké-Smrčkově jednou z nejaktivnějších vůbec. Od roku 1955, kdy byla první spartakiáda (hnojičtí sokolové se zúčastňovali sletů i před rokem 1955), nacvičovali muži z hnojické TJ pravidelně na všechny následující spartakiády a nyní slety a vždy byli, vzhledem ke kvalitnímu zvládnutí své skladby, vybráni v plném počtu až do Prahy, což byl vrchol jejich snažení a odměna za jejich namáhavý a časově náročný nácvik.
Až do roku 1994 nacvičovali jen muži pod vedením bratra Jiřího Bajera, který vede nácvik mužů již od první spartakiády v roce 1955 a je v rámci Župy považován za jednoho z nejlepších vedoucích nácviků. Od roku 1994 se k hnojickým mužům v nacvičování pod vedením sestry Evy Vrobelové a sestry Evy Niklové přidaly i ženy.
Na letošním Všesokolském sletu v Praze, konaného ve dnech 1. a 2. července, bude z hnojické Tělocvičné jednoty vystupovat 22 žen a 12 mužů, což je na obec s necelými 600 obyvateli ojedinělý případ v celém okrese.

slet slet1.jpg

Nyní se vraťme k vlastnímu průběhu místního sletového vystoupení. Začátek akce byl ve 14.00 hodin v Kukově u kapličky, kde se cvičenkyně a cvičenci seřadili do průvodu a za doprovodu dechové hudby se vydali na hřiště, kde bylo sletové vystoupení slavnostně zahájeno českou státní hymnou. Po ní už následovala jednotlivá vystoupení.

Jako první vystoupily děti z místní mateřské školy, které zacvičily skladbu "Písničky z pohádek". Tuto skladbu s dětmi nacvičila ředitelka mateřské školy paní Učňová ve spolupráci s paní Hrubou.

slet slet

Následovala skladba Myšky, určená pro předškolní děti ve věku 4-7 let. Skladba byla vytvořena tak, aby si děti hrály. Děti představovaly myšky, které se bojí kocoura, ale nakonec se ho pomocí svých kamarádů přestanou bát. Tato skladba učí děti rozvíjet základní pohybové schopnosti, rytmické cítění, orientaci v prostoru, učí je kolektivnímu soužití a umožňuje projevit spontánní radost z pohybu. Autorkou skladby je Dana Uzlová, hudbu složil Jan Neckář, slova napsal Eduard Krečmer, píseň zpíval Václav Neckář. Skladbu nacvičila TJ Šternberk pod vedením Heleny Strublové a TJ Olomouc Bělidla pod vedením Martiny Michalikové.

Žákyně TJ Sokola Hnojice se představily ve dvou krátkých skladbách. První byla pódiová skladba bez náčiní od autorek Lenky a Blanky Kocmichových na hudbu Mika Philipse-"Na sever od Aljašky". Druhá část byla krátká ukázka aerobiku, kterým se děvčata rozehřívají na začátku cvičebních hodin. Toto vystoupení s dětmi nacvičila Eva Vrobelová.

Skladba mladších žákyň Lavečky byla pojata jako představy děvčat, co všechno by chtěla dělat, v jakém sportu by ráda vynikla. Například v moderní nebo sportovní gymnastice, v atletice nebo ve stepaerobiku. Nakonec vše vyústí v dobrou pohodu při písni Není nutno. Autorkami skladby jsou Dagmar Fišerová a Dagmar Kubíčková. Hudební doprovod je sestaven ze známých písní Jaroslava Uhlíře, ke kterým napsal text Zdeněk Svěrák. Skladbu nacvičila TJ Troubelice pod vedením Ilony Pickové a TJ Bělkovice pod vedením Aleny Zatloukalové.
Následovalo vystoupení oddílu gymnastiky TJ Sokol Šternberk na vysoké hrazdě pod vedením bratra Tesaře za pomoci bratra Šnydra a Kaštyla.

Žákyně TJ Sokola Hnojice muzi

Skladba pro starší žáky a žákyně je určena pro děti ve věku 12-15 let a dorostu. Jako hudební předlohu pro svou skladbu si autoři Anna Langrová, Monika Sadílková a Pavel Strejček vybrali známé a úspěšné melodie skupiny ABBA. Základní celek tvoří 16 dívek a 8 chlapců. Jako náčiní mají chlapci míče a dívky bílé třepetavé koule zvané ponpony. V této skladbě vystoupili cvičenci z TJ Nové Sady pod vedením Radka Kalába, TJ Chválkovice pod vedením Martiny Žilové, TJ Šumvald pod vedením Lenky Máslerov

é a TJ Černovír pod vedením Barbory Olivové a Vlasty Egerové.

Opět následovalo vystoupení oddílu gymnastiky TJ Sokol Šternberk, tentokrát na trampolíně.

sletaPředposledním vystoupením bylo vystoupení mužů-chlapáků.

Autoři pohybu Václav Pavelka a František Doseděl byli postaveni před nesnadný úkol. Museli navázat na velmi úspěšnou skladbu z XII. všesokolského sletu, ale přitom vymyslet něco úplně jiného. Nezbývá než konstatovat, že se jim to povedlo. Vytvořili hudebně pohyblivou kompozici, která při dosavadních vystoupeních sklízela úspěchy a i tentokrát tomu nebylo jinak. Skladbu nacvičila TJ Hnojice pod vedením Jiřího Bajera a TJ Troubelice pod vedením Františka Matějíčka.

Posledním vystoupením bylo vystoupení žen. Bolero a aerobik je experimentální skladba, v níž jsou do rámce rytmické gymnastiky na klasickou hudbu Zdeňka Fibicha zařazeny vstupy moderního aerobiku na hudbu Milana Dvořáka. Skladba je plná hudebních i pohybových 

kontrastů a momentů překvapení. Obsah je zaměřen k námětu "Lidem radost a krásu". Autorkami skladby jsou Anna Maurerová a Marie Kašpírková. Tuto skladbu nacvičila TJ Hnojice pod vedením Evy Niklové a Evy Vrobelové, TJ Bělkovice, TJ Chválkovice, TJ Nové Sady a TJ Troubelice.

Na závěr tohoto slavnostního odpoledne byli oceněni členové hnojického Sokola. Eva Niklová a Eva Vrobelová za nácvik skladby žen, Jiří Bajer za nácvik skladby mužů a František Malaska st., který je nejstarším členem TJ Sokol Hnojice a účastnil se předválečných sletů, za celoživotní přínos pro místní TJ.