Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29
Svoz BIO odpadu
30 1
2 3
Svoz plastů
4 5
Svoz komunálního odpadu
6 7 8
9 10 11 12 13
Svoz BIO odpadu
14 15
16 17
Svoz papíru
18 19 20 21 22
23 24 25 26 27
Svoz BIO odpadu
28 29
30 31
Svoz plastů
1 2
Svoz komunálního odpadu
3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci

O obci

Obec Hnojice je typickou obcí úrodné Hané. Rozkládá se 15 km severně od Olomouce, 6 km západně od Šternberka. Již svou polohou je přímo předurčena být zastávkou především pro cykloturisty, kteří projíždějí z Olomouce či Litovle směrem na Šternberk do pohoří Nízkého Jeseníku, nebo naopak směřují od Šternberka na cyklostezku vedoucí přes CHKO Litovelské Pomoraví. Každý z cykloturistů se v naší obci může zastavit a občerstvit v restauraci či v nekuřácké vinárně, které samozřejmě nabízejí i venkovní posezení tak, aby cyklista měl své kolo stále na očích.

Zájemce o historii jistě zaujme, že území Hnojic bylo osídleno již v době neolitu, tedy starší době kamenné, což dokládají nálezy pazourků z období asi 3.000 let př.n.l. Stejně tak dokládají nálezy bronzových předmětů osídlení území naší obce v době Lidu popelnicových polí, tedy v době bronzové. O těchto obyvatelích, žijících na území naší obce, toho mnoho nevíme. Víme však, že naše obec má slovanský původ, což dokládá nález lužického žárového hrobu, který je prozatím nejstarším dokladem o osídlení území Hnojic slovanským kmenem. Slovanský původ naší obce rovněž dokazuje konfigurace naší obce zvaná slovaská okrouhlice, což znamená, že domy ve středu obce jsou postaveny ve tvaru uzavřené elipsy. První písemná zmínka o obci je již z r. 1131 v listině "Codex diplomaticus et epistolaris Regni Bohemiae", datované dne 30. června 1131. Tato vzácná archiválie je uložena ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Bohatou historii naší obce dokládají i historické památky, např. kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je dominantou obce, či krásně opravená budova fary hned vedle kostela, kaple sv. Floriána nebo řada Božích muk, křížů a soch, z nichž nejvýznamnější je zřejmě socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1732, pocházející z dílny mistra Jiřího Antonína Heinze.

Velmi významnou událostí v životě naší obce jsou tradiční hanácké hody, které se konají každoročně v srpnu, vždy druhou sobotu a neděli po svátku sv. Vavřince. O hodech se do obce sjíždějí rodáci i přátelé obce z celého světa, konají se zábavy, rozličné výstavy i vystoupení souborů hnojického občanského sdružení Hagnózek.

Zajímavosti ke stažení